Inženýr staví umělé ledovce, aby zachránil Himálaj a poskytl sladkou vodu

Sonam Wangchuk žije a pracuje v oblasti Ladakh v Indii, vysoko v Himalájích. Tato drsná horská oblast zažívá akutní nedostatek vody v důsledku klimatických změn. Sonam, který je inženýr a pedagog, našel jednoduchý, ale důmyslný způsob skladování vody pomocí umělých ledovců, které zavlažují stromy a plodiny.

Jak ledovce každým rokem ustupují dále a dále, narušuje to hydrologický cyklus, díky kterému jsou himálajské ledovce důležitým zdrojem sladké vody pro téměř miliardu lidí, jejich plodiny a divokou zvěř dole v nižších nadmořských výškách.

Tyto takzvané „ledové stúpy“ byly postaveny pomocí vertikálně umístěných trubek, které během jara vystřelují ledovcovou vodu z tání, která bude zamrzlá do ledových věží (stupa je stavba připomínající mohylu k uložení relikvií a pro meditaci v buddhistické tradici) bude adaptačním opatřením na pomoc zemědělcům, kteří čelí akutnímu nedostatku vody.

Příští zimu byl postaven crowdfunded, dvoupatrový prototyp ledové stúpy s použitím 2,3 kilometru potrubí, s použitím 150 000 litrů nežádoucí zimní potoční vody.

Vertikálnost návrhu znamená, že taje pomaleji než plochý umělý led a během pozdního jara pomalu roztával a uvolňoval vodu, čímž vytvořil nový zdroj vody pro místní farmáře, z nichž část byla použita k zavlažování plodin a 5 000 nově vysazených stromů.