Dnešní elektronické rozvody a mechanismy jsou už velice sofistikovanou záležitostí, v níž najdeme desítky různých komponent. Každá komponenta přitom ještě bývá rozdělena do celé řady variant se specifickými vlastnostmi, či pro specifické použití.
V našem případě přitom můžeme ale najít celou řadu komponent, bez kterých si nedokážeme představit doslova žádnou síť. Potkáváme je jak v domácnosti, tak i v práci či ve velkých průmyslových komplexech. Které to jsou ale především?
Srdce celého rozvodu je samotná skříň
Rozváděčová skříň je věc, kterou navštěvujeme hlavně pokud vypadnou pojistky. Jsou v ní umístěny veškeré mechanismy, které jsou zodpovědné za bezpečnost sítí, a hlavně její organizaci a větvení do celé nemovitosti.
Jedná se tak o jednu z komponent, které jsou svojí funkcí doslova nenahraditelnou záležitostí. Zcela běžně můžeme tak rozvaděčové skříně potkávat ve stovkách variant. Mohou mít různou hloubku, různou velikost, ale třeba i různé určení do materiálů či pro konkrétní provozy.
Už žádné slepování sítí
Jako slepování sítí se někdy ozývá trochu zastaralý a dnes spíše neprofesionální přístup ke spojování vodičů. Dříve se totiž vodiče jednoduše spojovaly zapletením a následnou izolací. To dnes už ale není vůbec nutné, protože jsou k dispozici různé svorky a můstky. Jedná se o zařízení, která mohou sloužit k propojení prvků v síti, jejich prodloužení a nebo dokonce bez jakýchkoliv problémů, mohou také sloužit k jejich organizaci, jako je tomu přímo v rozvaděčové skříni.
Jednoduchá automatizace díky mikrospínačům
Automatizace se zdá jako složitá věc, ale přesto ji máme většinou všichni buď u sebe doma, nebo ve sdílených prostorech. Klasickým komponentem, který se v tomto případě využívá, jsou mikrospínače. Tento jednoduchý komponent slouží k tomu, aby určitou část systému buď připojil k proudu, nebo i odpojil. Identifikovat je přitom můžeme typickým slyšitelným cvaknutím. Určitě hned víte, o čem mluvíme, jsou totiž běžnou součástí například pohybových čidel u nočního rozsvícení vchodových světel.