Dokáže piraňa prokousnout ocel?

Piraňa je ryba známá svými ostrými zuby. Jihoameričané používají její zuby k výrobě nástrojů a zbraní. Dokonce i lidé, kteří chytají tyto nebezpečné malé predátory, musí být opatrní, když je ryba mimo vodu a blízko k němu.

Biolog Jeremy Wade se pokusí otestovat, jak ostré jsou zuby piraní, poté, co piraně chytil v řece Amazonce pomocí tvrdé plastové návnady. Nejprve vyzkoušel kevlarovou tkaninu vážící 300 liber, ze stejného materiálu, jaký se používá na výrobu neprůstřelných vest. zuby bez námahy klouzají skrz kevlar a rozřezávají jej na dvě části.

Pro konečný test Jeremy zkusil tkanou ocel, stejný výsledek, stejně jako kevlar. Je to střízlivá připomínka potenciálu těchto plodných predátorů na krájení masa při těch vzácných příležitostech, kdy piraně zaútočí na lidi, jejich smrt tisíci řezy.

Naměřená síla kousnutí černé piraně, 320 newtonů (N), byla téměř třikrát větší než síla vyvinutá americkým aligátorem srovnatelné velikosti, uvedla studie. Jeden newton je síla potřebná k pohybu kilogramu (2,2 libry). hmotnosti při jednom metru (3,25 stop) za sekundu na druhou.