Tato robotická ryba plave v oceánu, aby studovala oceán

Tým z Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory na MIT vytvořil „SoFi“ z Fidži, měkkou robotickou rybu, která sbírá data o mořských tvorech v korálových útesech na Fidži, zatímco vedle nich plave.

SoFi se dokáže rychle a hladce pohybovat díky svému zvlněnému ocasu a člověku na ovládacích prvcích. „SoFi“ CSAIL, vyrobený ze silikonové pryže, by mohl umožnit bližší studium vodního života. Autoři také uvádějí, že robot zvládne hloubku vody asi 60 stop a zdá se, že plave vedle skutečných ryb, aniž by je vyděsil.

Díky svému zvlněnému ocasu a jedinečné schopnosti ovládat svůj vlastní vztlak může SoFi plavat v přímé linii, otáčet se nebo se potápět nahoru nebo dolů. Tým také použil vodotěsný ovladač Super Nintendo a vyvinul vlastní akustický komunikační systém, který jim umožnil změnit rychlost SoFi a nechat ji provádět specifické pohyby a zatáčky.

SoFi má potenciál stát se novým typem nástroje pro průzkum oceánů a otevřít nové cesty k odhalování záhad mořského života. Brzy také plánují použití palubní kamery, která umožní SoFi automaticky sledovat skutečné ryby.