Takto vypadá první bezdrátový elektrický hmyz

Inženýři z University of Washington vytvořili RoboFly, první bezdrátový létající robotický hmyz. Pro robota to může být malá klapka, ale pro roboty je to obrovský skok.

Létající roboti velikosti hmyzu by mohli pomoci s časově náročnými úkoly, jako je průzkum růstu plodin na velkých farmách nebo čichání úniků plynu. Tito roboti se vznášejí máváním malých křídel, protože jsou příliš malí na to, aby mohli používat vrtule, jaké jsou vidět na jejich větších bratrancích z dronů.

Malá velikost je výhodná: Tyto roboty jsou levné na výrobu a mohou snadno vklouznout do těsných míst, která jsou pro velké drony nepřístupná. Tým navrhl obvod, který zesílil sedm voltů vycházejících z fotovoltaického článku až na 240 voltů potřebných pro let.

Aby dali RoboFly kontrolu nad vlastními křídly, inženýři poskytli mozek: Do stejného obvodu přidali mikrokontrolér. Mikrokontrolér funguje jako mozek skutečné mouchy, který říká svalům křídel, kdy mají vystřelit, konkrétně ovladač vysílá napětí ve vlnách, aby napodobil mávání křídel skutečného hmyzu.