Společná četba s dětmi jako příjemná zábava i výchovná metoda

Četba a děti jsou téma, která rozhodně mnohým rodičům nedá spát. Důvodem je hlavně fakt, že některé děti zkrátka už dávno ztratili chuť se věnovat četbě na pořádné úrovni, a proto tak zanedbávají i tu nejzákladnější. Je to ale ohromná chyba pro jejich budoucí vývoj a dovednosti.

Zcela naopak, společná četba s dětmi může být něčím, co nejen že namotivuje, ale také rodiče si z toho mohou odnést mnohé příjemné. A na toto téma se podíváme společně právě dnes.

Sociální učení a napodobování

Předtím, než podíváme hlouběji do samotné aktivity si uděláme droboulinkou sondu do světa psychologie. U dětí je zásadní takzvané sociální učení, což typicky znamená hlavně učení okoukáváním a napodobováním. Co u rodičů zkrátka dítě vidí, to se snaží dělat taky. Proto je tak možné, že pokud rodič bude věnovat čas oblíbeným autorům z databáze spisovatelů, tak i dítě bude chtít podobný čas trávit.

Je zásadní totiž jako rodič chápat jednu věc. Pro dítě bychom neměli být jenom výchovnými osobami, ale měli bychom hlavně motivovat děti k maximálnímu možnému výkonu. To přitom můžeme dělat nejen přikázáními a tresty, které nejsou úplně ideální, ale také právě správným příkladem. A pokud pro nás bude databáze knih zajímavá, tak je dost možné, že i dítě se naučí najít si čas alespoň občas na takovou četbu, která jej dokáže stoprocentně zaujmout.

Správná volba četby a společně trávený čas

Pokud chceme děti naučit číst lépe doma, tak je dobré volit četbu co je dokáže zaujmout. Nemusí tak jít nutně jenom o povinnou školní četbu, ale může jít právě i o četbu takovou, která je zcela jednoduše čistokrevnou zábavou a dítě se tak u ní bude bavit. Tím, že se bude u četby bavit si dítě začne budovat pozitivní vztah a návyk k četbě jako takové.

Hlavním parametrem přitom je, že knižní databáze nabídne stovky děl pro díky i chlapce různého věku. Pokud se tak s dítětem sejdete a společně si pročtete oblíbenou knížku, občas dokonce zkusíte hovořit o ději a diskutovat. Tak se pro dítě stáváte hrdinou a co především, učíte ho neagresivní cestou aktivitu, která může být velice důležitá pro budoucí vývoj.