Nejstarší satelit ve vesmíru – Vanguard 1, který je stále na oběžné dráze

Vanguard 1 byla 4. vypuštěná družice, poté, co byla poražena Sputnikem 1, 2 a Explorerem 1, také trpěla několika velkými chybami při startu. Nicméně 60 let je stále na oběžné dráze dlouho poté, co tyto dřívější satelity spadly zpět na Zemi.

A raketa byla průkopníkem designu, který je více v souladu s moderními odpalovacími zařízeními. Vanguard 1, malý satelit velikosti grapefruitu vážící pouhých 3,2 libry a první, který byl na solární pohon, byl vypuštěn na oběžnou dráhu Země 17. března 1958.

Původním účelem bylo otestovat spolehlivost třístupňových odpalovacích systémů a dnes, ve věku téměř 56 let, se stal nejstarší umělou družicí, která je stále na oběžné dráze kolem Země. Před ztrátou rádiového kontaktu v květnu 1964 Vanguard 1 poskytl podrobné informace o vlivu horního atmosférického prostředí na satelit i jeho přístroje, což byly v podstatě dvě rádia a teplotní senzor.

Na oběžné dráze, která se pohybuje od 406 do 2 466 mil nad zemským povrchem, se očekává, že Vanguard 1 bude obíhat téměř další dvě století. Vanguard 1 je nyní sledován opticky jako opuštěný kus vesmírného odpadu, nicméně družice nedávno zveřejnila zprávy o tom, že byla získána z oběžné dráhy moderními robotickými vesmírnými vozidly a vrácena na Zemi, aby byla vystavena v muzeu.