Jak funguje elektrický autobus?

Elektrobus je autobus, který je poháněn elektřinou. Elektrobusy mohou akumulovat elektřinu na palubě nebo mohou být nepřetržitě napájeny z externího zdroje.

Autobusy uchovávající elektřinu jsou převážně bateriové elektrické autobusy, ve kterých elektromotor získává energii z palubní baterie, ačkoli existují příklady jiných režimů ukládání, jako je gyrobus, který využívá ukládání energie setrvačníku.

Ve druhém případě je elektřina dodávána kontaktem s vnějšími zdroji energie. Vzhledem k mnohem větší hmotnosti autobusu než automobilu mají elektrobusy efektivní dojezd mnohem nižší než elektrický automobil – pouhých třicet mil.

Vzhledem k tomu, že většina autobusů je na cestách dvanáct hodin a 150 mil nebo více za den (na cestě k 12 letům a 250 000 nebo více mil), je jasné, že bez určité schopnosti dobíjet na trase nebudou elektrické autobusy schopny být nasazeny v národních autobusových systémech. 

Vzhledem k tomu, že dojezd baterie elektrického autobusu je tak nízký, bude nutné autobusy pravidelně nabíjet na vhodném místě na trase, nejlépe na místě mezipřistání, aby se předešlo nepříjemnostem pro cestující.