Co způsobuje bakteriální vaginózu? Je to odlišné od kvasinkové infekce?

Bakteriální vaginóza – obvykle nazývaná BV – je bakteriální infekce pochvy. Stává se to, když se různé druhy zdravých bakterií ve vaší pochvě dostanou z rovnováhy a příliš se rozmnožují. BV je často způsobena gardnerella vaginalis, nejčastějším typem bakterií v pochvě.

Cokoliv, co mění chemii rovnováhy pH vaší vagíny, může narušit hladiny bakterií a vést k infekci – jako je sprchování nebo používání vaginálních deodorantů a jiných dráždivých produktů.

Bakteriální vaginóza není sexuálně přenosná infekce. Ale sex s novým partnerem nebo více partnery může zvýšit riziko BV. A sex někdy vede k BV, pokud přirozená genitální chemie vašeho partnera změní rovnováhu ve vaší vagíně a způsobí růst bakterií.

Bakteriální vaginóza vs kvasinková infekce

Vaginální kvasinková infekce, která se také někdy nazývá vulvovaginální kandidóza, se stane, když zdravé kvasinky, které normálně žijí ve vaší pochvě, rostou mimo kontrolu. Často vede ke svědění a dalším dráždivým příznakům. Lékařský název pro kvasinkovou infekci je „kandidóza“, protože jsou obvykle způsobeny typem kvasinek nazývaných kandida.

Pokud se vaše vaginální chemie dostane z rovnováhy, normální kvasinky, které žijí ve vaší pochvě, mohou růst příliš mnoho a vést k infekci.

Jaké jsou příznaky bakteriální vaginózy?

Bakterionální vaginóza nemá vždy příznaky, takže mnoho lidí ani neví, že ji mají. Někdy příznaky přicházejí a odcházejí, nebo jsou tak mírné, že si jich nevšimnete.

Hlavním příznakem BV je spousta vaginálního výtoku, který má silný rybí zápach. Výtok může být bílý, matně šedý, nazelenalý anebo pěnivý. Rybí aroma je často výraznější po vaginálním sexu.

Můžete cítit trochu svědění nebo pálení při močení.

Bakteriální vaginóza není závažné onemocnění, ovšem může být velmi nepříjemné.

Léčivé prostředky značky GYNELLA® jsou známé jako efektivní pomocníci v oblasti intimních potíží.