Cesty z plastových bloků by mohly být revolucí ve stavbě silnic

Představte si, že stavba silnice by trvala dny místo měsíců. Že silnice by vydržely třikrát tak dlouho. Že údržba a narušení dopravy jsou minulostí. A že problémy s kabely a potrubím a také problém s vodou ve městech jsou vyřešeny přes noc.

Může to znít jako scénář vzdálené budoucnosti, ale nic nemůže být dále od pravdy. KWS, společnost VolkerWessels, Wavin a Total pracují na vývoji plastových silnic, známých také jako PlasticRoad.

Každý komponent PlasticRoad je navržen tak, aby jeho použití bylo zcela kruhové, s cílem co nejvíce využít recyklovaný plast. Koncept PlasticRoad se skládá z prefabrikované, modulární a duté silniční konstrukce vyrobené z (recyklovaného) plastu.

PlasticRoad má dutý prostor, který lze využít k (dočasnému) uchování vody, čímž se zabrání zaplavení při extrémních srážkách. Dutinu lze využít i pro průchod kabelů a potrubí, čímž se zabrání škodám při výkopech.

A existuje mnoho dalších myslitelných aplikací, včetně instalace senzorů nebo elektrického nabíjení vozidel. PlasticRoad je zcela kruhový produkt, který je vyroben z recyklovaného plastu. Má výrazně menší uhlíkovou stopu než tradiční silniční konstrukce díky delší životnosti a omezení přepravních pohybů spojených s její výstavbou.